To Our Friends in Wrestling Around the world
By William May
(Japan Amateur Wrestling Federation, Public
Information Committee
Kyodo World Services, senior sports writer:wmay52@hotmail.com)
JAPAN SEES 6 ADVANCE OUT OF POOLS IN ASIAN C'HIPS
TOKYO (May 22) - Japan saw six of its
entries, including its four Olympic representatives,
advance out of their preliminary pools on
the first day of the Asian women痴 wrestling
championships. Two-time world champion Saori
Yoshida recorded three falls at 55 kg to
march into the championship finals May 23
at the Olympic Youth Memorial Center in Tokyo.
Yoshida, whose falls all came inside
of 45 seconds, will face fellow Olympic Lee
Na Lae of Korea in the finals. Lee also recorded
three falls in her preliminary group. Joining
Yoshida in the parade of finalists for Japan
will be world champions Kyoko Hamaguchi (72
kg), Kaori Icho (63), Asia champion Norie
Saito (67) and national team newcomer Yuri
Kai (51). Chiharu Icho advanced to the semifinals
at 48 with victories by fall and technical
fall.
The only Japanese woman who failed to
advance beyond the preliminaries was Kei
Yamana, who posted a win against one loss
at 59 kg.
First day results:
48 kg (10 entries)
Pool A
Chiharu Icho (JPN) df. Suphornphan Kaewsawat
(THA) by fall, 1:36 (8-0)
Tadjimuratova Uljan (UZB) df. Suphornphan
Kaewsawat (THA) by fall, 2:29 (4-2)
Chiharu Icho (JPN) df. Tadjimuratova Uljan
(UZB) by TF, 10-0, 1:46
Pool B
Deng Weichan (CHN) df. Le Thi Trang (VIE),
10-6
Deng Weichan (CHN) df. Park Young-Hee (KOR)
by TF, 11-0, 2:53
Le Thi Trang (VIE) df. Park Young-Hee (KOR)
by fall, 1:57 (10-0)
Pool C
Baasanjargal Dashdavaa (MGL) df. Zaynulina
Alfia (KGZ) by TF, 11-0, 3:33
Wu Li-chuan (TPE) df. Kamini Yadav (IND),
9-1
Baasanjargal Dashdavaa (MGL) df. Wu Li-Chuan
(TPE), 7-4
Kamini Yadav (IND) df. Zaynulina Alfia (KGZ)
by TF, 12-1, 3:24
Baasanjargal Dashdavaa (MGL) df. Kamini Yadav
(IND), 4-3
Wu Li-Chuan (TPE) df. Zaynulina Alfia (KGZ)
by fall, 1:01 (2-0)
Repechage (two rounds)
Le Thi Trang (VIE) df. Tadjimuratova Uljan
(UZB) by fall, 4:07 (13-8)
Wu Li-Chuan df. Tadjimuratova Uljan (UZB)
by fall, 5:18 (7-0)
-----
51 kg (8 entries)
Pool A
Yuri Kai (JPN) df. Mirzaeva Dinara (UZB),
9-1
Neha Rathi (IND) df. Onanong Chari (THA),
6-1
Yuri Kai (JPN) df. Onanong Chari (THA) by
fall, 4:02 (9-0)
Mirzaeva Dinara (UZB) df. Neha Rathi (IND),
5-3, 6:22
Yuri Kai (JPN) df. Neha Rathi (IND) by fall,
1:08 (6-0)
Mirzaeva Dinara (UZB) df. Onanong Chari (THA)
by TF, 10-0, 2:55
Pool B
Enkhjargal Tsogtbazar (MGL) df. Wang Ying-chi
(TPE), 10-2
Kim Hyung-Joo (KOR) df. Mustafani Bekzat
(KAZ), 7-6
Enkhjargal Tsogtbazar (MGL) df. Mustafani
Bekzat (KAZ) by fall, 1:35 (9-0)
Kim Hyung-Joo (KOR) df. Wang Ying-chi (TPE),
7-4
Enkhjargal Tsogtbazar (MGL) df. Kim Hyung-Joo
(KOR) by TF, 13-2, 4:41
Mustafani Bekzat (KAZ) df. Wang Ying-chi
(TPE) by fall, 5:38 (5-7)
-----
55 kg (8 entries)
Pool A
Otgonjargal Naidan (MGL) df. Qiu Hongmei
(CHN) by fall, 3:13 (4-0)
Saori Yoshida (JPN) df. Lin Chia-hua (TPE)
by fall, 0:42 (6-0)
Qiu Hongmei (CHN) df. Lin Chia-hua (TPE)
by fall, 4:02 (13-0)
Saori Yoshida (JPN) df. Otgonjargal Naidan
(MGL) by fall, 0:45 (4-0)
Saori Yoshida (JPN) df. Qiu Hongmei (CHN)
by fall, 0:40 (5-0)
Otgonjargal Naidan (MGL) df. Lin Chia-hua
(TPE) by TF, 11-0, 2:14
Pool B
Renu Bala (IND) df. Duong Thi Thuy (VIE)
by fall, 2:59 (10-4)
Lee Na-Lae (KOR) df. Pattana Promeam (THA)
by fall, 0:27 (4-0)
Lee Na-Lae (KOR) df. Renu Bala (IND) by fall,
2:59 (10-0)
Duong Thi Thuy (VIE) df. Pattana Promeam
(THA) by fall, 1:47 (12-1)
Renu Bala (IND) df. Pattana Promeam (THA)
by fall, 1:18 (9-1)
Lee Na-Lae (KOR) df. Duong Thi Thuy (VIE)
by fall, 1:24 (6-0)
-----
59 kg (9 entries)
Pool A
Artikbaeva Ainur (UZB) df. Wongdurn Comrahung
(THA) by fall, 0:47 (3-0)
Su Lihui (CHN) df. Artikbaeva Ainur (UZB)
by TF, 10-0, 1:43
Su Lihui (CH) df. Wongdurn Comrahung (THA)
by TF, 10-0, 2:15
Pool B
Kei Yamana (JPN) df. Myagmarsuren Ochirbat
(MGL), 5-3
Alka Tomar (IND) df. Kei Yamana (JPN), 4-1,
6:07
Myagmarsuren Ochirbat (MGL) df. Alka Tomar
(IND), 4-2, 6:10
(Myagmarsuren Ochirbat advances to semifinals,
Alka Tomar advances to
repechage group on criteria)
Pool C
Kim Hee-Jung (KOR) df. Dinbaeva Miruert (KAZ)
by fall, 1:47 (4-0)
Kim Hee-Jung (KOR) df. Hou Min-wen (TPE)
by TF, 10-0, 3:47
Dinbaeva Miruert (KAZ) df. Hou Min-wen (TPE),
7-1
Repechage (two rounds)
Alka Tomar (IND) df. Artikbaeva Ainur (UZB)
by fall, 1:03 (3-1)
Dinbaeva Miruert (KAZ) df. Artikbaeva Ainur
(UZB) by default
-----
63 kg (7 entries)
Pool A
Nasanburmaa Ochirbat (MGL) df. Darya Karpenko
(KAZ) by TF, 13-3, 5:56
Su Huihua (CHN) df. Darya Karpenko (KAZ)
by TF, 10-0, 1:40
Su Huihua (CHN) df. Nasanburmaa Ochirbat
(MGL) by fall, 1:01 (2-1)
Pool B
Kaori Icho (JPN) df. Wanlapa Phuyim (THA)
by fall, 0:50 (8-0)
Geetika Jakhar (IND) df. Hang Jin-Young (KOR)
by fall, 4:05 (4-0)
Kaori Icho (JPN) df. Hang Jin-Young (KOR)
by fall, 3:54 (10-0)
Geetika Jakhar (IND) df. Wanlapa Phuyim (THA)
by TF, 10-0, 1:18
Kaori Icho (JPN) df. Geetika Jakhar (IND)
by TF, 12-0, 3:53
Hang Jin-Young (KOR) df. Wanlapa Phuyim (THA)
by fall, 0:28 (6-0)
-----
67 kg (6 entries)
Pool A
Panova Yana (KGZ) df. Luong Thi Quen (VIE)
by TF, 12-1, 4:27
Sugar Dalkh-Ochir (MGL) df. Luong Thi Quen
(VIE) by fall, 2:50 (3-3)
Panova Yana (KGZ) df. Sugar Dalkh-Ochir (MGL),
4-1
Pool B
Norie Saito (JPN) df. Kiran Sihag (IND) by
TF, 12-0, 2:36
Norie Saito (JPN) df. Yoon So-Young (KOR)
by fall, 2:45 (2-0)
Kiran Sihag (IND) df. Yoon So-Young (KOR),
4-3
-----
72 kg (6 entries)
Pool A
Kyoko Hamaguchi (JPN) df. Zhang Dan (CHN)
by TF, 11-1, 4:59
Kyoko Hamaguchi (JPN) df. Sonika Kaliraman
(IND) by fall, 0:22 (3-0)
Zhang Dan (CHN) df. Sonika Kaliraman (IND)
by TF, 10-0, 1:20
Pool B
Burmaa Ochirbat (MGL) df. Kang Min-Jung (KOR),
3-1, 6:36
Burmaa Ochirbat (MGL) df. Shadoyan Karine
(UZB), 3-1, 6:20
Kang Min-Jung (KOR) df. Shadoyan Karine (UZB),
3-2