To Our Friends in Wrestling Around the world
By William May
(Japan Amateur Wrestling Federation, Public
Information Committee
Kyodo World Services, senior sports writer:wmay52@hotmail.com)
JAPANESE NATIONAL CHAMPIONSHIPS - RESULTS, 1ST DAY
TOKYO (December 21) - Results on the
first day of the Japanese national wrestling
championships at Yoyogi National No. 2 Gymnasium
in Tokyo (Championship finals are scheduled
for December 22):
Freestyle
55 kg
Third-place final
Masashi Saito df. Yuki Nagao, 5-0
Semifinals
Chikara Tanabe df. Masashi Saito, 8-1
Tomohiro Matsunaga df. Yuki Nagao by fall,
3:28 (9-0)
Quarterfinals
Chikara Tanabe df. Takeshi Sugitani, 5-2
Masashi Saito df. Akira Tokudome, 8-1
Yuki Nagao df. Shinichi Yumoto, 11-3
Tomohiro Matsunaga df. Motoyasu Suzuki, 4-1
----
60 kg
Third-place final
Hiroki Sekikawa df. Shinya Odate, 5-3 (8:33)
Semifinals
Hidenori Yamamoto df. Shinya Odate, 3-2
Kenji Inoue df. Hiroki Sekikawa by TF, 12-0
(3:45)
Quarterfinals
Hidenori Yamamoto df. Ryosuke Ota, 4-1 (7:23)
Shinya Odate df. Daishi Matsuo, 3-2
Kenji Inoue df. Shinichi Inoue, 7-1
Hiroki Sekikawa df. Noriyuki Takatsuka, 4-0
----
66 kg
Third-place final
Koji Obara df. Satoshi Sato, 11-5
Semifinals
Kazuhiko Ikematsu df. Koji Obara by TF, 10-0
(5:55)
Takayuki Suzuki df. Satoshi Sato, 3-2
Quarterfinals
Kazuhiko Ikematsu df. Tetsuya Tajima by TF,
10-0 (3:35)
Koji Obaradf. Shintaro Nakamine by TF, 13-2
(6:00)
Satoshi Sato df. Mitsuharu Oshima by TF,
10-0 (0:57)
Takayuki Suzuki df. Takayuki Ikeda, 6-5
----
74 kg
Third-place final
Ryuta Takahashi df. Yuta Nakasuji, 3-2
Semifinals
Kunihiko Obata df. Yuta Nakasuji, TF, 11-0 (2:09)
Hiroshi Kuto df. Ryuta Takahashi, 3-0
Quarterfinals
Kunihiko Obata df. Yosuke Kato by TF, 10-0
(1:32)
Yuta Nakasuji df. Yoshihito Yamamoto, 3-0
(6:06)
Hiroshi Kuto df. Yutaka Suzuki, 6-5
Ryuta Takahashi df. Kazuyuki Nagashima, 3-1
(7:31)
----
84 kg
Third-place final
Shinya Matsumoto df. Takenori Yokoyama, 4-2
Semifinals
Hidekazu Yokoyama df. Shinya Matsumoto, 7-1
Takao Isokawa df. Takenori Yokoyama, 5-2
Quarterfinals
Hidekazu Yokoyama df. Satoru Yamamoto by
fall, 3:28 (4-0)
Shinya Matsumoto df. Daisuke Furuse by fall,
3:47 (8-0)
Takenori Yokoyama df. Hiroshi Shibata, 4-0
Takao Isokawa df. Tomoyoshi Iwamiya, 2-0
(9:00)
----
96 kg
Third-place final
Kenzo Sakamoto df. Masahide Hanada, 7-2
Semifinals
Kiyotaka Kodaira df. Masahide Hanada by TF,
10-0 (0:55)
Masahide Moriyama df. Kenzo Sakamot, 5-4
Quarterfinals
Kiyotaka Kodaira - bye
Masahide Hanada df. Yoshitsugu Yoneyama,
5-2
Kenzo Sakamoto df. Takayuki Masuda by TF,
11-0 (5:31)
Masahide Moriyama df. Jun Aisawa by fall,
0:41 (4-0)
----
120 kg
Third-place final
Issei Sugiura df. Koichiro Nishida, 4-1
Semifinals
Kohei Suwama df. Issei Sugiura, 4-0
Akihito Tanaka df. Koichiro Nishida, 5-2
Quarterfinals
Kohei Suwama - bye
Issei Sugiura df. Takeshi Shinbori, 3-1
Koichiro Nishida - bye
Akihito Tanaka - bye
----
Greco-roman
55 kg
Third-place final
Shingo Hirai df. Yasuto Fujita by disq.,
6:10 (3-0)
Semifinals
Masatoshi Toyota df. Yasuto Fujita by TF,
10-0 (5:38)
Takashi Yasuhara df. Shingo Hirai, 3-2 (6:12)
Quarterfinals
Masatoshi Toyota df. Takashi Tajima by TF,
13-0 (1:46)
Yasuto Fujita df. Naoki Kikuchi on criteria,
3-3 (9:00)
Shingo Hirai df. Tomoya Murata, 5-4
Takashi Yasuhara df. Munehiro Wada, 6-0
----
60 kg
Third-place final
Hikaru Ito df. Yusuke Shoji, 3-1
Semifinals
Makoto Sasamoto df. Yusuke Shoji by TF, 13-0
(1:45)
Mitsuo Tomiya df. Hikaru Ito, 4-0
Quarterfinals
Makoto Sasamoto df. Hiroshi Shimomura, 7-0
Yusuke Shoji df. Takehiro Takada, 6-0
Mitsuo Tomiya df. Keisuke Onishi, 7-0
Hikaru Ito df. Michimoto Fukuma, 4-0
----
66 kg
Third-place final
Masanori Oi df. Yukihiro Toida by fall, 3:42
(4-0)
Semifinals
Masaki Imuro df. Yukihiro Toida, 5-0
Masaaki Izena df. Masanori Oi, 10-3
Quarterfinals
Masaki Imuro df. Shinya Ayata, 3-0
Yukihiro Toida df. Nobutake Nakai, 3-1 (6:10)
Masaaki Izena df. Noritomo Eto, 6-0
Masanori Oi df. Tsutomu Fujimura, 5-1
----
74 kg
Third-place final
Atsushi Kano df. Tsukasa Tsurumaki, 4-2
Semifinals
Katsuhiko Nagata df. Atsushi Kano, 3-0
Taichi Suga df. Tsukasa Tsurumaki, 5-0
Quarterfinals
Katsuhiko Nagata df. Katsuya Nakamura by
TF, 10-0 (2:01)
Atsushi Kano df. Ryosuke Kogawa, 3-0
Tsukasa Tsurumaki df. Takeshi Yoshida by
fall, 3:17 (4-0)
Taichi Suga df. Tadashi Kuramoto, 5-0
----
84 kg
Third-place final
Hideki Kinoshita df. Yujiro Takahashi on
criteria, 1-1 (9:00)
Semifinals
Shingo Matsumoto df. Yujiro Takahashi, 5-0
Mitsuhiro Ota df. Hideki Kinoshita, 3-2
Quarterfinals
Shingo Matsumoto df. Yoshio Shimowada by
TF, 10-0 (1:29)
Yujiro Takahashi df. Yukihiro Ishizawa, 4-0
Mitsuhiro Ota df. Shinobu Komukai, 3-0
Hideki Kinoshita df. Shuji Matsunaga??, 3-2
----
96 kg
Third-place final
Noriaki Ota df. Shuhei Taniguchi, 5-2 (6:24)
Semifinals
Kenzo Kato df. Noriaki Ota, 3-1
Yusuke Morikaku df. Shuhei Taniguchi, 4-2
Quarterfinals
Kenzo Kato df. Nobuhiko Maeshima, 3-1
Noriaki Ota df. Koji Yoshida, 3-1
Shuhei Taniguchi df. Masateru Komoto by TF,
10-0 (2:33)
Yusuke Morikaku df. Taiki Fukuda?? by fall,
1:26 (7-0)
----
120 kg
Third-place final
Yukikatsu Goto df. Naoki Sawada by fall,
4:39 (6-1)
Semifinals
Katsuaki Suzuki df. Naoki Sawada, 3-2
Masanori Murotani df. Yukikatsu Goto by fall,
5:18 (8-4)
Quarterfinals
Katsuaki Suzuki df. Yoshiyuki Hazama by fall,
0:55 (3-0)
Naoki Sawada df. Takashi Sumida by TF, 11-0
(1:05)
Masanori Murotani df. Manabu Fushihira, 4-1
Yukikatsu Goto df. Hirokazu Shinjo on criteria,
2-0 (9:00)
----
Women
48 kg
Third-place final
Miyu Yamamoto df. Misato Shimizu by fall,
3:45 (4-0)
Semifinals
Makiko Sakamoto df. Misato Shimizu, 4-0
Chiharu Icho df. Miyu Yamamoto, 5-2
Quarterfinals
Makiko Sakamoto df. Shoko Yoshimura, 4-1
Misato Shimizu df. Miyuki Hiraoka, 3-1
Chiharu Icho df. Momoko Sera by fall, 2:30
(4-0)
Miyu Yamamoto df. Sachiko Akasaka by fall,
4:50 (8-0)
----
51 kg
Third-place final
Yuna Sakae df. Mika Kunieda, 6-1
Semifinals
Ninako Hattori df. Yuna Sakae by TF, 10-0
(4:11)
Nanae Suzuki df. Mika Kunieda by fall, 0:42
(4-0)
Quarterfinals
Ninako Hattori - bye
Yuna Sakae df. Chieko Toriumi, 6-1
Mika Kunieda df. Nami Yamamoto, 7-6
Nanae Suzuki df. Megumi Maebara by fall,
0:42 (4-0)
----
55 kg
Third-place final
Chikako Matsukawa df. Yu Sekine, 9-6 (6:22)
Semifinals
Saori Yoshida df. Yu Sekine by TF, 11-0 (1:26)
Seiko Yamamoto df. Chikako Matsukawa by fall,
2:19 (7-2)
Quarterfinals
Saori Yoshida - bye
Yu Sekine df. Mari Fukazawa, 9-0
Chikako Matsukawa df. Mizuho Shibata, 6-3
Seiko Yamamoto df. Haruka Watabe by fall,
0:57 (4-0)
----
59 kg
Third-place final
Ayako Suga df. Sayuri Tatemoto, 5-1
Semifinals
Rena Iwama df. Sayuri Tatemoto by fall, 0:48
(4-0)
Mio Nishimaki df. Ayako Suga, 6-2
Quarterfinals
Rena Iwama df. Natsumi Mukumoto by fall,
1:27 (6-0)
Sayuri Tatemoto df. Kei Yamana, 4-2 (6:11)
Ayako Suga df. Mizuka Kajita, 7-3
Mio Nishimaki df. Mariko Shimizu, 5-1
----
63 kg
Third-place final
Eri Sakamoto df. Hiroe Suzuki by fall, 2:12
(4-0)
Semifinals
Kaori Icho df. Hiroe Suzuki by TF, 11-0 (3:42)
Ayako Shoda df. Eri Sakamoto, 3-0
Quarterfinals
Kaori Icho df. Kayoko Shimada by TF, 10-0
(1:56)
Hiroe Suzuki df. Mieko Shousue by fall, 0:41
(2-0)
Eri Sakamoto df. Kazumi Sugawara by TF, 13-3
(4:50)
Ayako Shoda df. Hatsumi Nakanishi by fall,
3:51 (9-2)
----
67 kg
Third-place final
Miki Enomoto df. Chiaki Kubo by fall, 2:27
(6-0)
Semifinals
Maki Tsukamoto df. Chiaki Kubo, 4-1
Mimi Sugawara df. Miki Enomoto by TF, 10-0
(2:59)
Quarterfinals
Maki Tsukamoto - bye
Chiaki Kubo df. Erika Matsukawa, 4-2
Miki Enomoto df. Takako Matsui by fall, 2:40
(7-0)
Mimi Sugawara - bye
----
72 kg
Third-place final
Ayako Murashima df. Miki Ninomiya, 4-3 (6:33)
Semifinals
Kyoko Hamaguchi df. Miki Ninomiya by fall,
1:05 (4-0)
Norie Saito df. Ayako Murashima, 5-0 (6:08)
Quarterfinals
Kyoko Hamaguchi - bye
Miki Ninomiya df. Kie Tanaka, 8-2
Norie Saito df. Mami Shinkai by fall, 0:47
(3-0)
Ayako Murashima - bye