To Our Friends in Wrestling Around the world
By William May
(Japan Amateur Wrestling Federation, Public
Information Committee
Kyodo World Services, senior sports writer:wmay52@hotmail.com)
POOLS FOR 54, 63, 76, 97 AT GR WORLD C'SHIPS
PATRAS (Greece) - Preliminary pool groupings for 54 kg,
63 kg, 76 kg, 97 kg at the 46th Greco-Roman
Wrestling World Championships at Dimitros
Tofalos Stadium in Patras, Greece after
weigh-ins on December 5:
[54 kg]
Pool 1
Bayram Ozdemir (TUR), Tomoya Murata (JPN),
Anders Nyblom (DEN)
Pool 2
Mukesh Khatri (IND), Sergei Sobakar (UKR),
Vaja Omanidze (GEO)
Pool 3
Florin Gavrila (ROM), Lazaro Rivas (CUB),
Atashes Minasyan (ARM)
Pool 4
Tenyo Tenev (BUL), Nicolay Goranov (AUS),
Alexei Shevtsov (RUS)
Pool 5
Hassan Rangraz (IRI), Jan Hocko (CZE), Chen
Yungang (CHN)
Pool 6
Tero Katajisto (FIN), Tibor Olah (HUN), Barys
Radkevich (BLR)
Pool 7
Uran Kalilov (KGZ), Ha Tae-Yeon (KOR),
Hamou Oubrik (FRA)
Pool 8
Oleg Koucherenko (GER), Natig Eyvazov (AZE),
Rakymzhan Assembekov (KAZ)
Pool 9
Vitalie Ceban (MDA), Brandon Paulson
(USA), Dariusz Jablonski (POL)
[63 kg]
Pool 1
Elbrus Mammadov (AZE), Michael Beilin (ISR),
Bakhodir Kurbanov (UZB)
Pool 2
Cesar Castillo (CHI), Peter Phillippitsch
(AUT), Beat Motzer (SUI)
Pool 3
Kevin Bracken (USA), Yen Shih-chieh (TPE),
Christos Gikas (GRE)
Pool 4
Jurij Kohl (GER), Akaki Chachua (GEO), E.
Diaconu (ROM)
Pool 5
Stig A. Hansen Havan (NOR), Dovletberdy Mamedov
(TKM), Mahdi Nassiri (IRI)
Pool 6
Jose Paico (PER), Hovannes Kurghinian (NED),
Eduard Apelvich (BLR)
Pool 7
Dmytro Monastyrsky (UKR), Masaki Imuro (JPN),
Kim In-Sub (KOR)
Pool 8
Wlodziemierz Zawadski (POL), Seref Eroglu
(TUR), Levente Furedy (HUN)
Pool 9
Juan Maren (CUB), I. Gaimer (MDA), Gurbinder
Singh (IND)
Pool 10
Cui Peng (CHN), Nikolai Gergov (BUL), Igor
Tchoutchoumov (RUS)
Pool 11
Morten Helt (DEN), Vaghinak Galystyan (ARM),
Orhiek Holm (SWE)
[76 kg]
Pool 1
Tano Proshenski (BUL), Taichi Suga (JPN),
Marko Yli-Hannuksela (FIN)
Pool 2
Nazmi Avluca (TUR), Artur Michalkiewicz (POL),
Yvon Reimer (FRA)
Pool 3
Tonis Naarits (EST), Kim Jin-Soo (KOR), Fred
De Vos (NED)
Pool 4
Christian Hasenstab (GER), Dmitris
Avramis (GRE), Saroko Ramazani (IRI)
Pool 5
Tamas Berzicza (HUN), Aliaksei Panysh (BLR),
A. Stankevic (LTU)
Pool 6
Keith Sieracki (USA), M. Suraj (IND), Andrea
Minguzzi (ITA)
Pool 7
J. Musaev (KGZ), Cristian Rusu (ROM),
Alexei Mishine (RUS)
Pool 8
Sergiy Solodkyy (UKR), Chang Hsein-sheng
(TPE), Y. Manasherov (ISR)
Pool 9
George Djinchivelashvili (GEO), Bakhtiyar
Baiseitov (KAZ), K. Akos (YUG)
Pool 10
Scott Seeley (CAN), Ara Abrahamian (SWE),
Yuriy Vitt (UZB)
Pool 11
Wang Gang (CHN), M. Hernandez (MEX),
Odelis Herrero (CUB), Rashad Mansurov
(AZE)
[97 kg]
Pool 1
Georgios Koutsioubas (GRE), Aleksey Cheglakov
(UZB), David Soldadze (UKR)
Pool 2
Roman Meduna (SVK), Henri Papiashvili (ISR),
R. Petrosyan (ARM)
Pool 3
Sergey Matvienko (KAZ), Reza Rostami (AUS),
Vello Parnpuu (EST)
Pool 4
Alexander Bezroutchine (RUS), Cedric Theval
(FRA), Yusuke Morikaku (JPN)
Pool 5
Petru Sudureac (ROM), Urs Burgler (SUI),
Jason Loukides (USA)
Pool 6
Marek Svec (CZE), Mindaugas Ezerskis (LIT),
Karam Mohammed Gaber (EGY)
Pool 7
Marek Sitnik (POL), Genadi Chkhaidze (GEO),
Mirko Englich (GER)
Pool 8
Siarhei Listhvan (BLR), Mehmet Ozal (TUR),
Park Woo (KOR)
Pool 9
Ehssan Karimfar (IRI), Jimmy Lidberg (SWE),
Jari Kortesmaki (FIN)
Pool 10
Satish Kumar (IND), Ali Mollov (BUL), Ernesto
Pena (CUB), Bela Kalo (HUN)